29 May 2022

Ev İçindekiler ve Ev Binaları Sigortanızı Yenilerken Unutulmaması Gereken 4 Şey

 Her yıl ev eşyası sigortası ve / veya konut sigortası için yenileme bildirimlerimiz posta yoluyla geldiğinde, çoğumuz formu otomatik olarak imzalar ve sigorta şirketine geri göndeririz sonuçta, primlerin ne kadar gittiğini zaten biliyoruz olmak. Büyük mali hata ve işte 4 neden:

Geçen Yıl Yeni Bir Şey Satın Aldınız mı?

Geçen yıl yeni bir şey satın aldıysanız, mesela yeni bir televizyon veya video kaydedici, bu yeni satın alma işleminin değeri, sigorta şirketine gönderdiğiniz yenileme bildirimine dahil edilmeyecektir. Aynı şekilde, geçen yıl içinde değerli bir şey sattıysanız ve sigorta şirketine bilgi vermediyseniz, artık sahip olmadığınız bir şey için ev eşyaları sigortası ödüyorsunuz. Her iki durumda da doğru miktarda sigorta primi ödemiyorsunuz.

Maliyetler Statik Kaldı mı?

Ev eşyası sigortanız varsa, kişisel mülkünüzü aynı şeyi yeni satın almanın yenileme maliyeti için sigortalıyorsunuz. Öte yandan, konut sigortanızın bir kısmı işçilik ve malzeme maliyetlerini karşılamalıdır. Şimdi kendinize sorun, oturma odanızda asılı olan resmi değiştirmenin maliyeti geçen yıl olduğu gibi bugün aynı olur mu? Eğer cevap size daha pahalıya mal olacaksa, şanssızlık, sadece değiştirmenin maliyeti olacağını söylediğiniz kadar ödeme alacaksınız! Aynı şey arkadaş canlısı inşaatçınız için de söylenebilir, sizden bir saatlik zamanı için ve bugünkü malzemeleri için geçen yıl yaptığı gibi aynı ücreti alır mıydı? Buradaki cevap hayır ise, aradaki farkı ona ödemeyi beklemelisin.

Evinizin Değeri Aynı mı Kaldı?

Yukarıdakine benzer şekilde, konut sigortanızla da, evinizin değerinin bu yıl geçen yıl olduğu gibi aynı kalıp kalmadığını kendinize sormanız gerekir. Evde herhangi bir iş yapmasanız bile – örneğin bir uzantı inşa etmek gibi – kendinize bu soruyu sormanız gerekir ki bu da doğal olarak evinize otomatik olarak değer katacaktır.

Eviniz Bugün Daha Güvenli mi?

Buradaki soru şu: Geçen yıl evinize, bugün evinizin geçen yıla göre daha güvenli olacağı anlamına gelen bir şey yaptınız mı? Örneğin, kapılarınıza veya pencerelerinize herhangi bir kilitlenme eklediniz mi? Öyleyse, çok iyi bir şans vardır, çünkü evinizdeki güvenlik priminizin değerlendirilmesinde önemli bir faktör olduğundan (mahallenizdeki suç oranıyla birlikte, ayrıca kontrol etmek isteyebilirsiniz) ve bunun da yükselip düşmediğine bakın).

Zamanın hiç kimse için geçerli olmadığını unutmayın. Bu nedenle, ev eşyası sigortası ve / veya konut sigortası yenileme bildirimlerinizi, geçmiş yıldaki yaşamınızı değil bugünkü hayatınızı mümkün olduğunca doğru şekilde yansıttığından emin olmak için çok dikkatli bir şekilde okumanız gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder